Vítejte na klinice Gynmeda, Vašem gynekologickém centru

Vaše gynekologické centrum

Provedení interrupce v centru Gynmeda

 • Zákrok se provádí v šetrné celkové anestezii
 • Trvá cca 5 minut
 • Je nutné mít s sebou odvoz/doprovod
 • Jakmile je pacientka po zákroku v pořádku, je propuštěna domů cca za 2 hodiny
 • Je nutno přijít nalačno (6 hodin nejíst, nepít, nekouřit) a mít kopii výsledku Vaší krevní skupiny a Rh faktoru

Interrupce, miniinterrupce, umělé přerušení těhotenství

Interrupce je malý operační výkon, při němž dochází uměle (a záměrně) k přerušení těhotenství. Obecně platí, že čím dříve se pacientka rozhodne k přerušení těhotenství, tím bude zákrok jednodušší a šetrnější s ohledem na její zdraví a další možné následky - především vzhledem k dalšímu chtěnému těhotenství.

Dále popisujeme jen ukončení do 12. týdne těhotenství. Ukončení od 12. do 24. týdne má svá přesná specifika a pravidla. Tyto výkony se dělají vždy za hospitalizace v nemocnici.


Zákrok provádíme na pracovišti: Brno

Legislativa

Podle platného zákona č. 66/1986 Sb. žena může sama požádat o provedení potratu bez omezení do 12. týdne těhotenství (= pouze na základě přání). Je nutno ultrazvukové vyšetření s přesným změřením velikosti plodu. Pokud je naměřen maximálně 11. týden a 6 dnů, je ukončení legální, pokud je plod větší, není možné ho provádět jen na žádost pacientky.

Do šestnácti let je navíc třeba k interrupci souhlas rodičů. Od šestnácti si už o přerušení těhotenství můžete rozhodnout sama, ale pokud vám není alespoň osmnáct, zákon ukládá povinnost po provedeném výkonu informovat rodiče, nikdo ale v tomto období nemá právo vyžadovat jejich souhlas předem, i když se to v některých nemocnicích neví.


Kdy legislativa neumožňuje provedení zákroku na vlastní žádost?

 • Pokud byl během posledního půl roku podobný zákrok již proveden
 • Pokud je velikost plodu dle ultrazvuku nad 12. týden těhotenství
 • Jestli je žena cizinka mimo EU (= pro ženy ze zemí EU platí stejná pravidla jako pro české občany)
 • Jestliže je cizinka mimo EU a nemá v ČR dlouhodobý nebo trvalý pobyt (nutno mít písemný doklad)

Chirurgická interrupce

V celkové žilní anestezii se po dezinfekci zevních rodidel a pochvy odsaje speciální savkou na jedno použití plodové vejce z dutiny děložní (tzv. vakuumaspirace, vakuumkyretáž, vakuumexhausce). Ihned po zákroku ještě na operačním sále je provedena kontrola ultrazvukem.

Výkon se provádí ambulantně v rámci jednodenní operativy. Propuštění je do 2 hodin po provedení zákroku.

Potratovou pilulku neposkytujeme. Proč?

Vzhledem k tomu, že potratová pilulka vyvolává normální potrat včetně silného krvácení a bolestí, většina pacientek preferuje 10minutový zákrok v šetrném úspání, kdy průběh zákroku vůbec nevnímá a necítí tím pádem ani žádnou bolest. Provedení potratu tabletkami je časově náročnější, po užití musíte zůstat na sledování aspoň 2 hodiny a následně se dostavit na další ultrazvukovou kontrolu. Až 20% potratů pilulkou stejně končí na "vyčištění dutiny děložní" v celkové anestezii. Proto naše centrum preferuje tento postup.

Rh faktor a aplikace anti-D protilátek:

Máte-li krevní skupinu Rh negativní, je třeba aplikovat do 72 hodin od zákroku injekci s protilátkami anti-D, aby v eventuálním dalším těhotenství nenastaly žádné komplikace u plodu (tzv. imunizace). Po jakémkoliv typu potratu krevní skupinu embrya zjistit nelze, a proto musí injekci dostat všechny ženy, které jsou Rh negativní. Toto opatření brání vzniku protilátek proti plodu v následujících těhotenstvích.

Co dále po interrupci:

Po zákroku je vhodné dodržet 1-2 dny klidový režim. Poté doporučujeme 3 týdny klidovější režim bez velké fyzické námahy (nezvedat těžká břemena, nechodit na dlouhé procházky, nemít pohlavní styk či sportovní aktivity - hrozí riziko krvácení, nekoupat se ve veřejných bazénech nebo rybnících - hrozí riziko infekce). Také je vhodné se pouze sprchovat (tj. nekoupat se ve vaně). Doporučujeme používat výlučně menstruační vložky. Krvácení je většinou mírné, trvající jen pár dní. Pokud je krvácení silnější (t.j. během 1 hodiny máte silně prosáklé 3 a více vložek), doporučuje se ihned vyhledat lékaře (obvodního gynekologa, v akutním stavu pohotovost v nemocnici).

Provedení zákroku u nás:

 • Zákrok provádí plně atestovaný lékař s dlouhou praxí
 • Výkon je prováděn šetrně odsátím jednorázovými kanylami
 • Ihned po zákroku ještě na operačním sále je provedena kontrola ultrazvukem
 • Celkový pobyt na klinice do propuštění cca 2-3 hodiny

Hradí zákrok u nás pojišťovna?

Nehradí. Pokud je Vám více než 40 let, je zákrok hrazen ve státních nemocnicích. V případě zájmu o provedení na naší klinice musíte zákrok uhradit.

Ceny pro samoplátce:

Přerušení těhotenství

informace o zákroku
nehradí žádná pojišťovna cena pro samoplátce 8 500 Kč

Cena je včetně anestezie. Metoda možná dle zákona pouze do 12. týdne těhotenství. K přerušení je nutno mít vypsánu "Žádost k UPT". Její vypsání na naší klinice je zpoplatněna (1000 Kč). Pouze u pacientek, které mají Rh negativní krevní skupinu, je nutno aplikovat anti-D injekci (1400 Kč).

Žena musí být z EU nebo musí mít dlouhodobý nebo trvalý pobyt v ČR (vyžadujeme doklad). U cizinek je vyžadováno předložení pasu nebo ID průkazu!

 • Všeobecná zdravotní pojišťovna České Republiky
 • Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra České republiky
 • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
 • Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky
 • Oborová zdravotní pojišťovna
 • Revírní bratrská pokladna