Vítejte na klinice Gynmeda, Vašem gynekologickém centru

Konizace v lokálním znecitlivění

 • Zákrok trvá cca 5 minut
 • Není nutné mít s sebou doprovod
 • Pacientka může odejít za 10 minut po ošetření
 • Zákrok je nebolestivý

Konizace v celkové anestezii

 • Zákrok trvá cca 5 minut
 • Je nutné mít s sebou odvoz/doprovod
 • Jakmile je pacientka po zákroku v pořádku, je propuštěna domů cca za 2 hodiny
 • Zákrok je nebolestivý

Konizace děložního čípku

Léčbou předrakovinových změn děložního hrdla je provedení malého operačního výkonu - nejčastěji konizace, kterým odstraníme postiženou tkáň z děložního čípku. Zákrok také provádíme jako diagnosticko-léčebný tehdy, pokud máme podezření, že leze se schovává do hrdla (např. po opakovaných špatných nálezech z onkologické cytologie) - viz první obrázek níže.

Konizace čípku je relativně malý gynekologický zákrok, kterého se určitě nemusíte bát, pokud je prováděn lékařem, který se této problematice intenzivně věnuje. Na našem pracovišti provádíme několik set těchto zákroků ročně.

Technika konizace

Pro volbu techniky konizace je důležité, zda-li je prekanceróza povrchová nebo se schovává do hrdla. Dalším velmi důležitým aspektem je, zda pacientka plánuje ještě těhotenství. Často stačí, aby byl zákrok minimální, tj. velmi šetrný a čípek poškodil co nejméně.

Zákrok se zpravidla provádí pomocí elektrotechnik (klička, jehla). Typ použitého nástroje se řídí nálezem. Konizace studeným nožem (sklalpelem) nejsou dnes preferovány. Také ve spoustě nemocnic dodržovaná praxe několikadenní hospitalizace po tomto zákroku je z dnešního pohledu zcela zbytečná a 99% výkonů lze provádět v režimu jednodenní operativy.

Ilustrační obrázek Konizace

Konizace povrchová

Povrchovou lézi (označena žlutou barvou) stačí velmi šetrně odstranit pomocí elektrické kličky (LOOP, LETZ, LEEP). Čípek děložní je tímto zákrokem poškozen minimálně.

Ilustrační obrázek Konizace

Konizace hluboká

Léze (označena žlutou barvou), která je lokalizována do hrdla (často povrchově kolposkopicky není ani viditelná) se řeší technikou vytnutí cervikálního kanálku pomocí elektrické jehly.
Co dále po konizaci?

Po zákroku je nutné dodržet cca 5-7 dnů klidový režim (zvláště nezvedat těžké věci a nechodit na dlouhé procházky). Dohojování čípku pak probíhá minimálně měsíc, kdy může být lehké špinění nebo i zvýšený výtok (10-14 dnů). Cca 3 týdny byste neměla mít pohlavní styk, sportovní aktivitu (riziko krvácení) a nekoupat se ve veřejných bazénech (riziko infekce).

Aby hojení probíhalo lépe a aby se předešlo infekci, dostanete po výkonu recept na Betadine vaginální tablety. Ten se zavádí na noc, stačí obden, využívat cca 5-7 tablet. Poté velmi doporučujeme zavádět vaginální čípky Cicatridina s kyselinou hyaluronovou na podporu epitelizace a hojení - možno zakoupit v lékárně bez předpisu (začít užívat cca 14 dnů po konusu obden na noc 1 vaginální tabletu).

Kontrolní cytologické stěry a kontrola kompletního zahojení čípku probíhá u nás v ambulanci COP za 4-6 měsíců od výkonu. Dřívější odběr onkologické cytologie není doporučován - může být falešně zkreslen hojením na čípku po zákroku. Cca 1-2 měsíce po výkonu je doporučen pohlavní styk s prezervativem.

V případě nálezu těžkého přednádorového stavu (CIN II, III) jste dále sledována po dobu dvou let každých 6 měsíců.

 • Všeobecná zdravotní pojišťovna České Republiky
 • Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra České republiky
 • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
 • Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky
 • Oborová zdravotní pojišťovna
 • Revírní bratrská pokladna