Vítejte na klinice Gynmeda, Vašem gynekologickém centru

Vaše gynekologické centrum

Konizace v lokálním znecitlivění

 • Zákrok trvá cca 5 minut
 • Není nutné mít s sebou doprovod
 • Není potřeba předoperační vyšetření
 • Pacientka může odejít za 10 minut po ošetření
 • Po zákroku můžete řídit auto
 • Zákrok je nebolestivý

Konizace v celkové anestezii

 • Zákrok trvá cca 5 minut
 • Je nutné mít s sebou odvoz/doprovod
 • Jakmile je pacientka po zákroku v pořádku, je propuštěna domů cca za 2 hodiny
 • 24 hodin nesmíte řídit auto
 • Zákrok je nebolestivý

Cca 95-98% všech konizací u nás provádíme zcela bez bolesti v lokálním znecitlivění.

Konizace děložního čípku

Léčbou předrakovinových změn děložního hrdla je provedení malého operačního výkonu - nejčastěji konizace, kterým odstraníme postiženou tkáň z děložního čípku. Zákrok také provádíme jako diagnosticko-léčebný tehdy, pokud máme podezření, že léze se schovává do hrdla (není tedy přehledná při vyšetření kolposkopem na povrchu porce).

Konizace čípku je relativně malý gynekologický zákrok, kterého se určitě nemusíte bát, pokud je prováděn lékařem, který se této problematice intenzivně věnuje. Na našich pracovištích provádíme několik set těchto zákroků ročně.


Zákrok provádíme na pracovišti: Brno, Uherské Hradiště

Technika konizace

Pro volbu techniky konizace je důležité, zda-li je prekanceróza povrchová nebo se schovává do hrdla. Dalším velmi důležitým aspektem je, zda pacientka plánuje ještě těhotenství. Často stačí, aby byl zákrok minimální, tj. velmi šetrný a čípek poškodil co nejméně.


Zákrok se zpravidla provádí pomocí elektrotechnik (klička, jehla). Typ použitého nástroje se řídí nálezem. Konizace studeným nožem (skalpelem) nejsou dnes preferovány. Také ve spoustě nemocnic dodržovaná praxe několikadenní hospitalizace po tomto zákroku je z dnešního pohledu zcela zbytečná a 99% výkonů lze provádět v režimu jednodenní operativy bez přespání v nemocnici.


Ilustrační obrázek Konizace

Konizace povrchová

Povrchovou lézi (označena žlutou barvou) stačí velmi šetrně odstranit pomocí elektrické kličky (LOOP, LETZ, LEEP). Čípek děložní je tímto zákrokem poškozen minimálně.

Ilustrační obrázek Konizace

Konizace hluboká

Léze (označena žlutou barvou), která je lokalizována do hrdla (často povrchově kolposkopicky není ani viditelná), se řeší technikou vytnutí cervikálního kanálku pomocí elektrické jehly nebo speciální kličky.


Který typ konizace - hluboká nebo povrchová?

Vždy záleží na konkrétním nálezu na Vašem děložním hrdle. U pacientek. které plánují těhotenství, se má provádět konizace pouze v nezbytných případech a co nejšetrněji.

Bolí konizace v lokálním znecitlivění?

Vzhledem k našim obrovským zkušenostem a počtu provedených zákroků ročně (z toho je v lokální anlagezii prováděno cca 97%) je průběh zákroku jako obyčejné gynekologické vyšetření. Pokud je dobře cervix umrtven, zákrok je zcela nebolestivý (POZN: asi jako když máte dobrého zubaře, kde vůbec nic nebolí).

Co dále po konizaci?

Po zákroku je nutné dodržet cca 5-7 dnů klidový režim (zvláště nezvedat těžké věci a nechodit na dlouhé procházky). Dohojování čípku pak probíhá 2-4 týdny (záleží vždy na rozsahu zákroku). Po tuto dobu může být lehké špinění nebo i zvýšený výtok. Také byste neměla mít pohlavní styk, sportovní aktivitu, zaváděl tampony nebo menstruační kalíšky (riziko krvácení) a nekoupat se ve veřejných bazénech nebo venkovních koupalištích (riziko infekce).

Aby hojení probíhalo lépe a aby se předešlo infekci, dostanete po výkonu recept na Betadine vaginální tablety. Ty se zavádí na noc, stačí obden, využívat cca 5-7 tablet. Poté velmi doporučujeme zavádět vaginální čípky Cicatridina s kyselinou hyaluronovou na podporu epitelizace a hojení - možno zakoupit v lékárně bez předpisu (začít užívat cca 14 dnů po konusu obden na noc 1 vaginální tabletu).

Kontrolní cytologické stěry a kontrola kompletního zahojení čípku probíhá u nás v ambulanci COP za 4-6 měsíců od výkonu. Dřívější odběr onkologické cytologie není doporučován - může být falešně zkreslen hojením na čípku po zákroku. Cca 1-3 měsíce po výkonu je doporučen pohlavní styk s prezervativem.

V případě nálezu těžšího přednádorového stavu (HG leze - dříve CIN II, III) jste dále sledována po dobu dvou let každých 6 měsíců. Většinou u Vašeho gynekologa.

JAK SI VYBRAT SERIÓZNÍ PRACOVIŠTĚ K ZÁKROKU?

 • Výkon by měl být proveden jako jednodenní operativa (v lokále nebo celkové anestezii) s pobytem na lůžku maximálně 2-3 hodiny. Několikadenní hospitalizace (které jsou bohužel v ČR stále naprosto běžné), jsou při použití moderních technik naprosto zbytečné. Riziko krvácení je minimální a nejvyšší je stejně za cca 10-14 dnů od zákroku, kdy se hojí a odlučuje stroupek na povrchu čípku děložního (a to jste již stejně dávno z nemocnice doma, ať tam jste 2 hodiny nebo tři dny).
 • Dnes pracoviště, která provádějí konizace rutinně, většinu dělají v lokálním znecitlivění (nejšetrnější pro pacienta, zcela nebolestivé pokud je dobře umrtven cervix a časově nenáročné).
 • Pracoviště by mělo mít experta na kolposkopické vyšetření s licencí F 017. To zaručí, že specialisté, kteří provádí tato vyšetření a léčbu v centrech mají zkušenosti a koncentrují velké množství pacientek s těmito nálezy. Proto se setkají s daleko větším počtem těchto pacientek než ambulantní gynekologové (některá centra až 10-100x více než běžná gynekologická ambulance).
 • Pracoviště má provádět stovky konizací ročně (nebojte se zeptat, kolik výkonů dané zařízení dělá nebo se podívejte do ročenky nemocnice). Bohužel nešetrně nebo zbytečně radikálně provedený výkon hlavně u nerodících pacientek, může vést k závažným komplikacím v těhotenství (riziko předčasných porodů).
 • Zákroky má vždy provádět atestovaný gynekolog, ideálně expert.

Konizace pro občany Slovenské republiky

Vzhledem k tomu, že konizace v lokální analgezii (tj bez uspání) na Slovensku nikdo neprovádí, je možno zažádat Vaši pojišťovnu o úhradu nákladů zdravotní péče v jiném členském státě EU. Většina slovenských pojišťoven to akceptuje.

Dostanete od nás daňový doklad a vyplníme Vám formulář pro Vaši pojišťovnu. Ta Vám pak částku proplácí.

Úhrada pojišťovnami, ceny pro samoplátce:

Konizace v lokálním znecitlivění

informace o zákroku
hradí všechny pojišťovny cena pro samoplátce 12 500 Kč

Cena zákroku je včetně histologie.

Konizace v celkové anestezii

informace o zákroku
hradí všechny pojišťovny cena pro samoplátce 14 500 Kč

Cena zákroku je včetně histologie a celkové anestezie.

 • Všeobecná zdravotní pojišťovna České Republiky
 • Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra České republiky
 • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
 • Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky
 • Oborová zdravotní pojišťovna
 • Revírní bratrská pokladna